Minecraft je mimořádná hra, kterou stojí za to dětem nabídnout. Jedná se o tzv. sandbox ("pískoviště"), otevřený svět, který hráč může zkoumat a postupovat v něm dle své chuti. Název odkazuje k “mine” (dolovat, získávat různé materiály) a “craft” (tvořit z nich). Dalo by se to přirovnat k digitálnímu Legu.
Podivně “hrubá”, “kostková” grafika působí na první pohled, jako by šlo o velice primitivní hru, ale opak je pravdou. Minecraft se za roky existence stal meta-hrou. Těžení materiálů a tvorba staveb a vynálezů je jenom vstupní vrstvou do toho, čím je Minecraft dnes. V současnosti poskytuje sociální aspekt (děti zbožňují hraní přes internet s kamarády), má unikátní výzvy a modifikace, které dělají z Minecraftu skutečně jen framework - uvnitř hry se může dít skoro cokoli. Simulace chování zvěře, soutěže v parkouru, speed running, death match ála Doom, příběhový režim, party režim - možnosti jsou skutečně neomezené a není divu, že Minecraft snadno zastoupí desítky her či rovnou žánrů, které jsme my kdysi hrávali v osmdesátých a devadesátých letech.
Každý hráč libovolné verze potřebuje Microsoft účet (aka Live.com) - nejlepší je pro každé dítě mít dětský Gmail účet a s tím vytvořit účet u Microsoftu (máme o tom celou stránku) - nebo lze účet vytvořit např. na oficiálních stránkách .
Donedávna existovala možnost si udělat nezávislý Mojang účet (to jest účet u původního provozovatele Minecraftu společnosti Mojang), ale Microsoft se nedávno rozhodl účty sjednotit.
K dispozici je několik verzí:
Je potřeba si zakoupit samotnou hru ve vybrané verzi (Java / Bedrock). Je možné rovněž vyzkoušet demoverzi, ale ta je omezená pouze na offline hraní s limitovanou paletou možností hry a určitě nejde z demoverze poznat, o čem všem Minecraft může být.
Hru spustíme, následně si vytvoříme Minecraft profil, ve kterém si nastavíme jméno hráče, tj. jak se budeme objevovat ve hře. Toto jméno je později možné změnit, ale nedoporučuji to, protože na serverech jsme identifikovatelní pouze pod tímto jménem a jeho změnou bychom přišli o privilegia asociovaná s předchozím jménem.
Prakticky to funguje tak, že po zakoupení jediné licence může hráč vstoupit na libovolný server. Servery Minecraftu - ve smyslu softwarovém - jsou vždy zdarma, platí se vždy jen licence na hru samotnou.
I když je grafika na první pohled “nic moc”, Minecraft (zejména ve své Java variantě) je docela náročný na počítač. Rozumným minimem je procesor Intel Core i3-3210@3.2 GHz / AMD A8-7600@3.1 GHz a 4 GB RAM. Více je vždy lépe. Zajímavé je, že ve své základní variantě Minecraft nepodporuje akceleraci grafiky skrz grafické karty, takže stačí i jenom integrovaná grafika na desce počítače.
Při hraní online, při instalaci modifikací a zejména po instalaci pluginů na podporu grafických akcelerátorů je běžné, že se nároky na počítač zvednou několikanásobně. Pokud si seženete plugin na raytracing, tak Minecraft spolehlivě vytíží i ty nejrychlejší počítače.
Minecraft lze hrát opravdu různě. Pro orientaci se ale můžete podívat na český seriál. na YouTube. Petr Klimovič vás názorně provádí Java verzí: Minecraft pro začátečníky
Hraní offline se dá zapnout buď v tzv. Creative mode, kdy postavička nemůže nijak zemřít a nemá nijak omezené žádné zdroje. Creative je ideální start pro objevování základních herních mechanik a na naučení se ovládání. Druhou možností je pak Survival mód, kde Minecraft začíná kvést do krásy. V tomto režimu se hráč naučí dennímu cyklu, soubojům, nutností krmit svého hrdinu a je možné hru hrát v příběhovém smyslu. Při offline hře je dokonce možné tyto režimy za chodu hry měnit tam i zpět. A rovněž je možné si zapnout v Survival modu cheaty, které hru podstatně ulehčí. Při spuštění hry se vygeneruje náhodný svět a i když hra byla založena, jako offline, je možné se přepnout do online a sdílet tento svět po lokální síti (pro ty z nás, co mají doma více dětí, je to skvělá věc).
Zkuste si vygenerovat svět, trochu se projděte. Netušíte-li, co dál, zkuste se podívat na první díl seriálu výše a zopakovat něco z toho, co dělá Petr. Nebo k vám domů pozvěte cizí dítě v Minecraftu zkušené. Pokud vaše dítě chce zopakovat něco, co “někde vidělo”, můžete zkusit obecně na YouTube hledat video k tomu tématu ("jak si vyrobit meč").
Z principu Minecraftu (otevřený svět, celosvětový fenomén) plyne, že u této hry není k dispozici žádný jeden “návod, jak se to má hrát”.
Pokud chcete Minecraft nejdříve vidět, než zvážíte, zda do něj zainvestovat, můžete použít Tlauncher. Zprovoznění může vyžadovat počítačové znalosti - berte následující jako tip pro někoho, kdo vám případně pomůže.
* https://tlauncher.org/en/
Jedná se o Java verzi, nelze mít multiplayer s Bedrock verzí. Obsahuje i odlehčenou verzi “optifine” pro starší počítače (vyzkoušeno s hw na intel core duo 2ghz + 4gb ram). Nefunguje připojení na veřejné servery, které vyžadují účet Mirosoft.
Tato část už také předpokládá zkušenosti s počítačovým světem - pokud je to pro vás už příliš náročné, ukažte tipy zde někomu, kdo si s tím poradí.
Abyste mohli hrát online, musíte nejprve znát adresu (URL) Minecraft serveru. Každý server má svá specifika. Základní Minecraft totiž neobsahuje žádnou metodu ověření uživatele - jediné, co se kontroluje, je vlastnictví legální licence pro hru samotnou, ale samotný server nemá možnost zadání jména a hesla pro ověření, zda-li daný hráč smí či nesmí na server vstoupit. Privátní servery jsou tedy velice často skryty za VPN, aby byla kontrola nejvyšší. Veřejně dostupné servery ale mají své vlastní pluginy, které do hry možnost, resp. nutnost přihlašování obsahují. Typicky to vypadá tak, že hráč se připojí na server, ve hře otevře konzoli (klávesa ~), zadá speciální příkaz jako LOGIN USERNAME/PASSWORD a teprve pak může začít hrát. Pokud tak do minuty neučiní, tak bude hráč automaticky vykopnut. Většina těchto serverů má vlastní weby, na kterých je popsaný způsob, jak si registraci vytvořit (většinou se tak děje přes konzoli po prvním připojení).
Na straně serveru se pak dočkáme plejády rozličných pluginů. Hráč se obvykle objeví v jakémsi centrálním HUBu, odkud se může vydat například na soukromé parcely (Creative mod na malé ploše, kde můžete stavět jenom vy a vámi pozvaní spoluhrači), dobrodružný režim, obchodnický režim, death match, hry na hádání maleb či soch atd. Zde se fantazii meze nekladou a běžně se setkáme s kompletně přeskriptovanou hrou (např. inventář se začne chovat, jako menu).
Samotný server je vždy zdarma - ale na jeho spuštění (pokud si ho nechete pouštět jen doma na privátní síti) potřebujete mít přístup k veřejné IP adrese a tím pádem mít nějaký počítač (třeba někde v cloudu) permanentně v chodu. A bez znalosti síťové konfigurace či serverových pluginů je váš server vystaven veřejnému internetu a to není vždy žádoucí. V podstatě jsou dvě hlavní možnosti. Buď si platit privátní server přímo u Microsoftu (tzv. Microsoft Realms), kde máme možnost pozvat jen vybrané hráče. Anebo použít nějakou externí službu typu Aternos, které bývají zdarma, byť jsou jejich možnosti a konfigurovatelnost velice omezené.
Na pouštění modů je dnes nejsnazší použít samostaný program CurseForge. V tom si jde prohlížet mody a balíky, které jsou k dispozici pro tu kterou verzi Minecraftu, rovnou je nainstalovat a spouštět, aniž by to ovlivnilo běžnou instalaci Minecraftu.
Pozor - modifikovaná hra obvykle nepodporuje hraní na serverech. Anebo naopak - servery s mody mohou pro svůj běh vyžadovat instalaci stejných modů u vás. Zlaté pravidlo je, že velké veřejné servery vyžadují klasický Minecraft bez jakýchkoliv modifikací na straně hráče. Existují výjimky pro pluginy s kosmetickým efektem, ale nespoléhejte se na to.
Minecraft v Java verzi jako všechny programy prochází vývojem, a s tím, jak do něj programátoři doplňují nové funkcionality a věci, zvyšuje se jeho verze.
Obecně platí, že čím novější verze, tím víc obsahu bude hra mít.
Hráči se mohou připojit jen k serverům a hráčům, kteří mají přesně tu stejnou verzi.
Některé mody (herní úpravy) vyžadují starší verze - CurseForge se umí postarat o instalaci správné verze pro ten který mod.
Starší verze lze také instalovat ručně v jedné ze záložek Minecraft Launcheru.
Základní Java verze Minecraftu stačí na 99% běžné hraní, ale může vzniknout potřeba detailnějšího nastavení. Například Moon client podporuje bohatší nastavení ovládání, jednodušší filtrování serverů atd. Obvykle je ale tento klient z hlediska serveru transparentní a nejsou-li v něm doinstalované žádné modifikace, bude tento klient fungovat úplně stejně, jako ten výchozí.