TATO STRÁNKA WIKI JE VE VÝVOJI
Dítě potřebuje telefon, chtělo by hrát na počítači nebo dokonce mít počítač vlastní - co s tím?
Jak zařídit, že u obrazovky nebude trávit celý den? Že si nebude instalovat nebo na YouTube sledovat věci, které doopravdy nejsou pro děti?
Tato stránka popisuje, jak pro děti nastavit obrazovky, aby to bylo maximálně bezpečné a nastavitelné.
Budeme nastavovat dětský Google účet a s pomocí něj posléze účet u Microsoftu (kvůli prohlížeči Edge, kde narozdíl od běžného Chromu jde mj. např. omezovat přístup, a kvůli přihlášení do Windows a XBoxů).
Potřebujete ke svému Google účtu připojit dětské účty, kterým jde omezit čas před obrazovkou nebo konkrétními aplikacemi, věkově omezit videa na YouTube, možnosti vyhledávání přes Google, nastavit sledování polohy…
Ukážeme si krok za krokem, jak to udělat.
Telefony a tablety (a obrazovky obecně) zpravidla chtějí přihlášení - u Androidů je potřeba Google účet, ale ten se obecně hodí mít.
Z mnoha důvodů není dobrý nápad mít všude přihlášený svůj účet a taková zařízení půjčovat dětem.
Jednoduše řečeno, každý člověk - i dítě, jakmile už dokáže číst natolik, aby mohlo zadat nějaké heslo - v dnešní době potřebuje vlastní zabezpečený účet.
Účet je základní kámen všeho, co s obrazovkami a internetem děláme, a je dobré děti od začátku učit, že jejich účet a s ním spojený email je navenek jejich kontakt - kdo ho zná, může je kontaktovat - a pro ně “zevnitř” jako pokladnička s nejdražšími cennostmi, do které není bezpečené a není dobrý nápad kdykoli pouštět někoho dalšího.
Prostě každý má svůj účet, a tam máme své soukromí - jako rodič se sice k aktivitě dětského účtu dostanu, ale využít bych to nejspíš měl jen v nejnutnějších případech. Ten vztah rodičovský-dětský účet by ideálně měl sloužit jen k nastavení bezpečných mantinelů, ne ke sledování, čtení deníků, konverzací a podobně - tedy pokud nechci ztratit důvěru svého dítěte.
Samostatné účty vyžadují o něco málo víc nastavování pro začátek, ale to je jednorázová věc, zatímco následky sdílení jednoho účtu (nebo špatné zabezpečení účtu) se mohou objevovat postupně, ale můžou znamenat zásadní ztráty (data - cenné fotky, peníze, identita… Váš účet je Vaše pokladnice, odkud se přistupuje ke všemu nejcennějšímu) a problémy neskončí, dokud se k tomu nepostavíme čelem a neprovedeme ta nastavení pořádně - takže hurá do toho.
Aby šel zabezpečit telefon dítěte, potřebuje i rodič zabezpečený Google účet.
S Google účtem se jde přihlásit ke službám Google a často se dá použít i k přihlášení do různých jiných webů a aplikací (s dobře zabezpečeným Google účtem je to bezpečnější, než si pro každou službu a stránku registrovat nové heslo).
Google účet pro dospělé jde mít na libovolném emailu, ale služba GMail od Google je jedna z nejlepších např. na filtrování nevyžádané pošty a s emailem @gmail.com automaticky máte i Google účet.
S Google účtem máte přístup k bezpočtu služeb Google - Docs, Maps, Forms, Drive, Photos…
Mít telefon bez zámku, který si může kdokoli otevřít jen přejetím prstu, nebo mít Google účet, ke kterému znají heslo další lidé, může vypadat jako nevinná věc ("já ty telefony neřeším") ale je to koledování si o průšvih, něco jako jezdit v autě bez zapnutých pásů. Většinu času se nejspíš nic nestane, ale když už se něco stane, s pásem z toho budou modřiny, bez pásu to může stát život. S naší online identitou se to má podobně.
Navíc těžko jde jít příkladem dětem a pomáhat jim získat správné návyky, když sám nevím, jak obrazovky správně používat, a těžko jde chtít omezit a zabezpečit fungování dětem, když kdykoli můžou počkat, až někde odložím telefon, a tam si pro svůj dětský účet povolit co chtějí - nebo si třeba někde něco koupit uloženou kreditkou…
Takže zabezpečený Google účet:
Dětský Google účet MUSÍ být na doméně @gmail.com - narozdíl od rodičovského účtu, který si můžete připojit k libovolnému emailu ( i když GMail pořád patří mezi nejschopnější dostupné emailové účty “zdarma” - tedy za reklamu).
Dítě pod 13 nemůže mít vlastní Google účet bez dohledu rodičů. Od 13 už není povinné mít účet pod Family Linkem, ale je to stále možné. Od 18 let všechna omezení dětského účtu a dohled rodičů zmizí.
Jinými slovy, jde vzít existujici.ucet@gmail.com a udělat z něj dětský, ale nejde vzít existujici.ucet@email.cz a udělat z něj dětský, i kdyby to jinak byl platný Google účet.
Zakládá se nejsnáze z aplikace Google Family Link pod účtem rodiče - instalace pro Android z Play Store / Apple AppStore, ale obecně by mělo platit, že jakmile je na účtu nastavené datum narození, podle kterého je uživateli méně než 15 let, účet automaticky bude nastaven jako dětský.
Také jde aplikací Family Link převzít již existující @gmail.com účet a přiřadit si jej (s odkliknutím souhlasu) k vlastnímu rodičovskému účtu.
U dětského účtu se nastavuje, jaký účet je jeho rodičem - a po potvrzení a spojení vzniká rodina.
Rodiče pak mohou mimo jiné nastavit:
Jakmile máte dětský a rodičovský účet, vzniká vám rodina - hodně Google placených služeb a zakoupených věcí sdílet s rodinou (v tuto chvíli až 5 společně bydlících lidí) - existuje rodinné předplatné YouTube (silně doporučuji, mj. se zbavíte reklam), všichni mohou používat zakoupené a rodině nasdílené her, aplikace, knihy a filmy, předplatné na hry a aplikace taky platí pro celou rodinu.
Podobně jako pro Android potřebujete Google účet, pro Windows a XBox potřebujete pro sebe i pro každé dítě Microsoft účet - s tím rozdílem, že není potřeba pro děti zakládat účet s emailem od Microsoftu, dá se klidně použít dětský Google účet i pro přihlášení do účtu Microsoftu.
S tímto účtem se pak dospělí i děti mohou (musí!) přihlašovat do Windows i do XBoxu.
Rodinné účty se pak dají spravovat přímo na stránkách Microsoftu - nebo jde použít aplikace Microsoft Family Safety.
Podobně jako u Google se dají nastavit časová omezení a omezení různých aplikací. Při využití prohlížeče Edge jde omezení nastavit i tam.