Cílem této stránky je poskytnout vám tipy, jak se děti můžou před obrazovkou bavit, aniž by při tom seděly na místě. Existují různá řešení, kde hráči hýbou celým tělem.
Ačkoliv hry ovládané skutečným pohybem těla hráče nejsou zásadní novinkou, standard stanovila firma Nintendo v roce 2006 vydáním konzole Nintendo Wii, která se právě chlubila revolučním ovladačem snímajícím pohyb v prostoru. Přestože trend nepřežil dekádu, vzniklo vice zajímavých her pro různé konzole, které těží z podobných principů a určitě je to vhodný doplněk pro děti, resp. rodiče, které si nemohou jít hrát ven a dostanou se tak alespoň k nějakému pohybu, navíc gamifikovanému.
Některé současné VR hry rovněž podporují pohyb detekující ovladače pro hlubší ponoření do hry ve virtuálním prostoru.
Konzole z roku 2006, resp. 2012 mají ve svém základu podporu pro ovladač WiiMote. Hráč si ho připevní řemínkem k zápěstí a vybrat z nepřeberného množství her, které tento ovladač podporují. Pro Wii jsou to prakticky všechny - ale jen některé splňují požadavek pohybu celého těla, obvykle se do hry přenáší jen pohyb ruky. Je zde ale sada sportovních her či simulací, na kterých se vyřádí děti i jejich rodiče. Drtivá většina her podporuje (offline) multiplayer pro 2-4 hráče. Ideální na párty hry!
Krom rozeznávání pohybu umí Wii Remote ještě jednu netypickou vychytávku a sice že umí ukazovat na obrazovku s vysokou přesností - něco jako virtuální myš. Hodně her kombinuje obojí - pohyb i zaměřování - ukazovátko vyžaduje infračervený vysílač, který byl v základním balení.
Pokud budete kupovat konzoli z bazaru (např. Sbazar.cz), dejte si pozor na nuance:
Konzole WiiU vyšla o pár let pozdějí a disponuje vlastním gimmickem ve formě sekundární obrazovky k televizi. Tento ovladač umí také rozeznávat pohyb, ale není stavěný na sportovní hry - umí ale nahradit infračervený vysílač z Wii (případně lze připojit i originál IR vysílač z Wii). WiiU je plně kompatibilní s Wii, takže si na něm zahrajete Wii hry i s Wii Remote ovladačem. Nezávisle na tom pak celá řada her pro WiiU podporuje Wii Remote Plus pro své vlastní funkce.
Výběr her Wii:
Wii Sports jsou naprostou klasikou, pro Motion Plus pak vyšlo i rozšíření Wii Sports Resort - bowling, tenis, golf a spousty dalších aktivit nadchnout snad každého a jenom kvůli těmto hrám stojí za to zvážit tuto starou konzoli. Warioware Smooth Moves je série třeskutých miniher s japonskou úchylností, jde o jednu z nejlepších párty her vůbec. Rockstar Games Presents Table Tennis je poměrně zdařilou simulací ping pongu. Tiger Woods PGA Tour je zdařilou a zábavnou simulací golfu. Pokud nesežene žádnou z jmenovaných her, dá se spolehlivě říci, že libovolná hra mající z názvu „sport“ nebo „party“ uspokoji základní očekávání.
Výběr her WiiU (Motion Plus pouze):
Nintendoland je série miniher s různou tématikou, kdy většina je stavěná pro vhodnou demonstraci sekundární obrazovky. Některé minihry ale podporují i Wii Remote Plus a jsou určitě velice zábavné. Game & Wario je zde opět zastoupen sérií miniher, které se sice nehrají vysloveně sportovním pohybem, ale dovedou rozhýbat každou párty.
Nezávisle na tom je pro obě konzole spousta fitness her (Zumba, Just Dance, WiiFit). Některé dokonce podporují další rozšuřující ovladač Balance Board, což je deska, na které se stojí a hry (resp. cvičení) se ovládá nakláněním celého těla.
Pro XBOX 360, XBOX ONE konzole a pro Windows vydal Microsoft speciální kameru Kinect, která krom obrazu vnímá také infračervené spektrum a je tak předurčeno k detekci kosterní stavby hráče. Hráč tedy nedrží v ruce žádné zařízení, ale prostě jen stojí před kamerou a přirozeně se pohybuje. Podobně, jako pro Wii, je tady celá řada sportovních simulací a miniher, které rozhýbají každého. Většina her podporuje offline multiplayer alespoň pro 2 hráče.
Výběr her pro Kinect:
Kinect Adventures je základní balík miniher s různou tématikou - od putování džunglí divokou řekou po sportovní aktivity na stadionu. V podobném duchu ale s jinou grafikou se nese Kinect Rush, který je vystaven kolem populárních Disney postaviček (Toy Story, Cars…). A samozřejmě je tu pár fitness her (Your Shape Fitness Evolved) a samozřejmě nesmí chybět Just Dance.
Pro Playstation 3 a novější byl vydán ovladač Playstation Move, který vzdáleně připomíná Wii Remote. Rozdíl je v tom, že krom ovladače musíte mít u konzole i kamery Playstation Eye, která vidí ovladač před televizí. V horní části ovladače jak pak svítící kulička měnící barvu a podle toho hra rozezná jednotlivé hráče. Jsou běžné hry, které podporují dva ovladače pro jednoho hráče (tj. v každé ruce jeden) a obvykle hry mají podporu offline multiplayer alespoň pro dva hráče.
Výběr her pro Playstation Move:
Start the Party není úplně sportovní hra, ale určitě jde o vhodný začátek pro nejmladší hráče, aby si osvojili pohybový ovladač - jde o kreslení ve virtuálním prostoru. Sports Champions je přímou odpovědí na Wii Sports a nabízí podobnou paletu sportovních her. Virtual Tennis 4 a Brunswick Pro Bowling jsou samostatné simulace sportů, které mají v názvu a jsou velice zábavné.
Pohybové hry ve výše zmíněném smyslu prakticky vymizely, ale některé tituly najdete dodnes napříč platformami.
Just Dance je dlouhodobou sérií a každý rok vychází nový upgrade s novými písničkami. Co je na této hře snad nejvíc unikátní, že ke „hraní“ nepotřebujete vlastně žádnou konzoli - stačí jenom Youtube. Totiž - zábavnost hry je v tom, že hráč napodpoje pohyby tanečníka na obrazovce. Pokud hrajete na konzoli s nějakým ovladačem, hra poskytuje zpětnou vazbu ve formě bodování herního výkonu - krom toho ale není žádná další vazba potřeba, čili když si najdete na Youtube video z Just Dance a pustíte to dítěti, budete možná sami překvapeni, jak se tím zabaví!
Ukázka: https://www.youtube.com/watch?v=7OWhzdPDXiU
Microsoft již nepodporuje Kinect a Playstation Move je dneska integrovaný do VR řešení od SONY a sportovní tituly prakticky nejsou. Posledním titánem je tedy Nintendo, jehož Switch má ovladače JoyCon, které v duchu Wii Remote Plus podporuje rovněž kvalitní rozeznávání pohybu. Jmenovitě titul Ring Fit Adventures je fitness sportovní hra, kterou jako jedinou lze zmínit v tomto článku, jako vřelé doporučení. Je to dražší zábava, ale pokud už Switch třeba máte, proč ne?
Jak vypadá hraní Ring Fit Adventure: videoukázka https://www.youtube.com/watch?v=KnPVkh6bgd4
Jednostranně zaměřenou, ale potenciálně velice zábavnou variantou pohybu před obrazovkou jsou taneční hry. Na obrazovce běží zadání ve formě šipek - rytmický doprovod k nějaké písničce - a úkolem hráčů je pokud možno přesně do rytmu šlapat na správné šipky na podložce rozložené na zemi, která je kabelem připojená k PC.
Existuje několik typů podložek, zakoupením získáváte i software (skladby). V češtině se těmto hrám věnuje web DDR.cz (podle Dance Dance Revolution - slavná hra z této kategorie).
Zábavnost spočívá v uspokojivém pohybu na hudbu, do rytmu, kombinovaném zvyšující se náročností (co hráč dokáže „ušlapat“). Je možné koupit podložky dvě a mohou mezi sebou soutěžit dva členové rodiny.
Ukázka - geniální japonské dítě, jak to hraje
https://www.youtube.com/watch?v=Ts7w8E-gUSg
Existují různá další řešení. Můžete vyzkoušet třeba
ARCTIC GYM - Interactive gaming mat | TN Trade.cz
https://www.tntrade.cz/produkty-arctic-gym-interactive-gaming-mat-detail-9544
které zařízení pro provoz her má přímo v sobě a zapojuje se do TV (potřebujete vstup pro composite cinche, ne HDMI nebo SCART). Obsahuje sportovní hry, taneční hru a arkádové hry.